ویزر چیست ؟

ویزر VASER یا ویزرلیپو VASERLIPO چیست ؟

ویزر برترین دستگاه پیکرتراشی دنیا می باشد  این دستگاه ساخت شرکت سولتامدیکال از کشور آمریکا می باشد . ویزر برعکس بقیه دستگاه های پیکرتراشی که با سیستم لرزش و ارتعاش باعث خرد شدن چربی ها می شوند با تکنولوژی پیشرفته امواج اولتراسوند ایجاد می کند که به صورت کاملا انتخابی فقط چربی ها را خرد می کند و به سایر بافتها هیچ آسیبی نمی زند .

دستگاه ویزرلیپو یک دستگاه کامل پیکرتراشی می باشد که کلیه موارد لازم برای یک پیکرتراشی امن در کلینیک را در خود دارد.

قسمت اصلی دستگاه که تولید کننده امواج اولتراسونیک می باشد آمپلی فایر نامیده می شود و قلب دستگاه می باشد.

دستگاه ویزرلیپو دارای کنسول ساکشن مسقل ، پمپ تزریق تامسنت ، ترازوی اندازه گیری مایع تزریقی وکنترل های پایی بیسیم وافای می باشد. به عبارتی ویزر یک کلینیک کامل پیکرتراشی می باشد که برترین های تکنولوژی را در خود گرد آورده است .

 

دستگاه ویزر

پیکر تراشی ، لیپوساکشن ، لیپوماتیک و سایر دستگاه های پیکرتراشی

پیکرتراشی : عمل جراحی پیکرتراشی یعنی اعمالی که باعث برداشتن نسوج اضافی بدن می شوند و تناسب اندام ایجاد می کنند و شایعترین آنها لیپوساکشن می باشد یعنی عمل چربی کشی یا خارج کردن چربی های زیر پوست ، البته اعمال دیگری نیز شامل پیکر تراشی می شوند مانند ابدومینوپلاستی و براکیوپلاستی و لیفت رانها و….

لیپوساکشن :لیپوساکشن یا عمل چربی کشی یعنی خارج کردن چربی های زیر پوست که بوسیله میله باریکی به نام کانولا انجام می شود و این کانولا می تواند به صورت دستی کار کند یعنی با حرکات دست جراح حرکت کند یا بوسیله دستگاه های برقی خاص که دستگاه های لیپوساکشن هستند مثل لیپوماتیک ، بادی جت ، پال  ،ویزر

لیپوماتیک : نام یک دستگاه لیپوساکشن می باشد که جزو اولین نوع دستگاه های لیپوساکشن می باشد که وارد ایران شده و اکنون دستگاه قدیمی محسوب می شود و کارایی خوبی ندارد اما در حال حاضر بنا به غلط مصطلح همه انواع لیپوساکشن با هر دستگاهی انجام شود را در ایران لیپوماتیک می نامند ( در صورتی که باید لیپوساکشن بگویند اما باز بنا به اشتباه رایج اکثرا فکر می کنند لیپوساکشن یعنی عمل ساکشن بدون دستگاه و با روش دستی)

ویزرلیپو : نام یک دستگاه دیگر لیپوساکشن می باشد با تکنولوژی قوی اولتراسوند

انواع دستگاه های لیپوساکشن :

دستگاههای لیپوساکشنی که در ایران موجود می باشند به ترتیب قدرت و محبوبیت عباتند از : 

 اولترازد ، لیپوماتیک ، بادی جت ، لیپوست ، پال ، ویزرلیپو

خلاصه : معانی پیکرتراشی ، لیپوماتیک و لیپوساکشن تقریبا مشابه می باشد و در این سایت این سه کلمه به صورت هم معنا استفاده شده و مفهوم آن عمل چربی کشی با دستگاه می باشد و ما همه اعمال خود را با دستگاه ویزرلیپو انجام می دهیم که به این عمل لیپوویزر می گوییم . یعنی ما اگر در سایت گفته ایم لیپوماتیک ران منظورمان عمل لیپوساکشنی می باشد که با دستگاه ویزر انجام می شود یا همان لیپوویزر ران

برداشت های اشتباه :

خیلی ها فکر می کنند لیپوساکشن یعنی ساکشن دستی و بدون دستگاه که این غلط است

بدانید که لیپوماتیک نام یک دستگاه لیپوساکشن می باشد اما اکثرا کل عمل لیپوساکشن با هر دستگاهی را لیپوماتیک می نامند

 اینکه لیپوماتیک بهتر از لیپوساکشن است  مفهوم غلطی می باشد و کلمه لیپوماتیک یا معادل لیپوساکشن استفاده می شود یا به عنوان یک نوع لیپوساکشن که با دستگاه لیپوماتیک انجام می شود 

اینکه لیپوماتیک بهترین نوع پیکرتراشی می باشد مفهوم غلطی می باشد زیرا اگر کلمه لیپوماتیک به عنوان لیپوساکشن استفاده شده باشد که تقریبا معادل همان پیکرتراشی می باشد و اگر کلمه لیپوماتیک به عنوان دستگاه لیپوماتیک استفاده شده باشد کاملا کذب و غلط می باشد زیرا دستگاه لیپوماتیک قدیمی و تقریبا منسوخ شده می باشد و دستگاه های بسیار بهتری در ایران وجود دارد.

و متاسفانه بدترین موردی که وجود دارد این است که اکثر مراکزی که تبلیغ لیپوماتیک می کنند و بسیار از لیپوماتیک و مزایا و محاسن آن تعریف می کنند دارای هیچ دستگاهی نیستند و حتی دستگاه لیپوماتیک هم ندارند و صرفا لیپوساکشن دستی و سنتی با کانولای دستی و بدون دستگاه انجام می دهند یعنی نه دستگاه لیپوماتیک و نه هیچ دستگاه دیگری!

لیپوساکشن یا پیکرتراشی یا ویزر چگونه انجام می شود ؟

لیپوساکشن با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود اگر مناطق کوچک باشد مثل ویزر غبغب یا بازو می توان با بیحسی موضعی و در مطب انجام داد اما اگر مثلا لیپوویزر شکم و پهلو و پشت باشد با بیهوشی عمومی و در مرکز جراحی یا بیمارستان انجام می شود .

در عمل لیپوساکشن فقط چربی های زیر پوست خارج می شود و چربی هایی که داخل شکم و زیر عضلات هستند و چربی احشایی نامیده می شوند خارج نمی شود پس فقط چربی هایی که زیر پوست هستند و شما می توانید با دست آنها را لمس کنید قابل برداشت می باشد .

پس از بیحسی ناحیه عمل سوراخهای کوچکی در پوست ایجاد می شود و میله نازکی به نام کانولا به زیر پوست فرستاده می شود . کانولا مسئول خرد کردن چربی ها می باشد یعنی با مکانیسمهای مختلف هر دستگاه این کانولا چربی ها را خرد می کند و آنها را آماده خارج کردن از زیر پوست می کند :

در روش دستی یا سنتی حرکات دست جراح باعث حرکت کانولا می شود یعنی جراح با دست کانولا را جلو و عقب و چپ و راست می برد و این حرکات باعث خرد شدن چربی ها و جدا شدن آنها می شود .

در دستگاه های لیپوماتیک ، لیپوست و پال نیروی برق باعث لرزش و ارتعاش در نوک کانولا می شود و این ارتعاش باعث خرد شدن و جدا شدن چربی ها می شود 

در دستگاه بادی جت از نوک کانولا آب با فشار خارج می شود و این فشار آب باعث خرد شدن و جدا شدن چربی ها می شود

در دستگاه ویزر کانولای ویزر که به آن پروب گفته می شود از خود امواج اولتراسونیک یا فراصوت ایجاد می کند و این امواج ریز در برخورد با چربی ها باعث خردشدن و جدا شدن چربی ها می شوند

در تمام دستگاه های ذکر شده عامل مکانیکی باعث خرد شدن و جدا شدن چربی ها می شود که این عمل باعث صدمه به سایر بافتها هم می شود اما در دستگاه ویزر امواج اولتراسوند فقط روی چربی ها اثر دارند و به سایر بافتها هیچ آسیبی نمی زنند و این تفاوت اصلی ویزر با سایر دستگاه ها می باشد .

پس از مرحله خرد کردن و جدا کردن چربی ها توسط کانولا در مرحله بعدی این چربی خرد شده با ساکشن از زیر پوست به بیرون مکیده می شود و در ظرف های شیشه ای مخصوص جمع آوری می شود .

در روش سنتی و تمام دستگاه ها غیر از ویزر کانولا حالت توخالی دارد و به ساکشن وصل می شود و مرحله خرد کردن و ساکشن با هم انجام می شود اما در ویزر کانولای ویزر توپر می باشد و پروب نامیده می شود که امواج فراصوت را ایجاد می کند و پس از مرحله ویزر و خرد کردن چربی ها کانولای ساکشن که توخالی می باشد به زیر پوست فرستاده می شود و چربی های ذوب شده به داخل شیشه های ساکشن مکیده می شود.

در نهایت پس از ساکشن چربی ها بیشتر سوراخها با یک بخیه ظریف دوخته می شوند و پانسمان گذاشته می شود و برای بیمار گن روی محل جراحی پوشانده می شود .

مزایای پیکرتراشی با دستگاه ویزر :

با توجه به توضیحات بالا و تفاوت مکانیسم ویزر که با تکنولوژی پیشرفته اولتراسوند کار می کند  و فقط چربی ها را هدف می گیرد و سایر دستگاه ها که فقط ارتعاش ایجاد می کنند  و به صورت کور کار می کنند تفاوت ویزر با سایر دستگاه ها مشخص می شود و موارد زیر مهمترین مزایای ویزر می باشد:

با ویزر پوستی صافتر و کمترین ناهمواری و  کمترین پستی بلندی قابل لمس داریم

با ویزر می توان بدون عارضه تا زیر پوست را تراشید و بیشترین مقدار چربی را برداشت نمود

خطر ایجاد آمبولی در ویزر از بقیه دستگاه ها بسیار کمتر می باشد

امواج اولتراسوند ویزر خاصیت سفت کنندگی پوست دارند و شلی پوست بعد از عمل کمتر می باشد

در ویزر کمترین خونریزی حین عمل داریم و معمولا نیاز به تزریق خون نداریم

بعد از عمل درد، ورم ، کبودی بسیار کمتر می باشد

دوره نقاهت بعد از عمل کمتر می باشد و بیمار زودتر به زندگی روزمره وکار بازمی گردد

چربی بدست آمده با ویزر زنده می باشد و برای تزریق به باسن بسیار مناسب می باشد

بهترین دستگاه برای ایجاد شکم ورزشکاری و سیکس پک و ایجاد خطوط عضلانی دستگاه ویزرلیپو می باشد 

در افرادی که قبلا با روشهای دیگری لیپوساکشن کرده اند و نتیجه نگرفته اند یا عود نموده ویزر بهترین دستگاه می باشد

در افرادی که حجم زیادی ساکشن چربی لازم است و خطر آمبولی و سایر عوارض عمل بیشتر است لیپوویزر بهترین گزینه می باشد.

به دلیل نیاز به ظرافت بالا در لیپوساکشن غبغب و بازو ، ویزر بهترین دستگاه می باشد

برای رفع ژنیکوماستی ( بزرگی سینه آقایان ) لیپوویزر بهترین گزینه می باشد و اگر نسج پستانی خیلی بزرگ نباشد نیاز به برش جراحی وجود نخواهد داشت و ویزر می تواند نسج سفت پستانی را نیز خرد کند و با چربی خارج نمود

چه کسانی مناسب عمل لیپوماتیک با ویزر نیستند :

افرادی که بیماری های داخلی سنگین دارند مثلا افرادی که بیماری قلب یا ریه دارند

افرادی که اضافه وزن زیادی دارند  و بیشتر از 12 کیلوگرم از وزن ایده آل فاصله دارند . این افراد باید BMI خود را به زیر 33 برسانند.

افرادی که در محل جراحی فتق یا بیرون زدن احشایی دارند که معمولا در سونوگرافی قبل عمل مشخص می شود. این افراد اول باید فتق خود را درمان کنند .

افرادی که اختلالات خونریزی دهنده دارند مانند مصرف هپارین یا بیماری هموفیلی

 

توصیه های قبل از عمل لیپوویزر :

اگر سیگار استفاده می کنید سعی کنید از یک ماه یا دو هفته قبل از عمل مصرف خود را کم کنید اما اگر نمی توانید به هیچ وجه یکی دو روز قبل از عمل ناگهانی سیگار را قطع نکنید.

مصرف مشروبات الکلی از یک هفته قبل عمل ممنوع است .

مصرف داروهای گیاهی ، ویتامین E و داروهای ضد انعقاد از دوهفته قبل عمل ممنوع است .

مصرف آسپرین از یک هفته قبل عمل ممنوع است.

به صورت خلاصه بهتر است از یک ماه قبل عمل سیگار کم شود و آسپرین داروهای گیاهی داروهای ضد انعقاد ویتامین ئی و مشروبات الکلی قطع شود 

از دو ماه قبل عمل از روش جلوگیری مطمئن استفاده کنید و برای عمل تست منفی حاملگی داشته باشید

سایر آزمایشات درخواستی پزشک را انجام دهید .

آزمایشات کرونا بر اساس هر مرکزی را باید انجام دهید .

سونوگرافی درخواستی پزشک جهت اطمینان از عدم وجود فتق را انجام دهید .

روز عمل گن خود را همراه داشته باشید و لباس راحت بپوشید .

 

توصیه های بعد از عمل لیپوویزر :

روز بعد از عمل در اولین فرصت ممکنه از تخت پایین بیایید و راه بروید برای شب بستری حتما همراه داشته باشید تا به شما کمک کند ترخیص شما بعد از راه رفتن و نیز انجام یک بار اجابت مزاج ممکن می شود .

اگر پزشک برای شما آمپول ضد انعقاد برای جلوگیری از آمبولی تجویز نموده قبل از ترخیص  نحوه مصرف آنرا یاد بگیرید تا در روزهای آینده تزریق کنید .

بعد از 48 ساعت می توانید حمام بروید اما داخل وان نروید .

گن را حدود دو ماه باید استفاده کنید ماه اول روزها و شبها  اما ماه دوم می توانید شب ها آنرا باز کنید .

دارهای تجویزی را مرتب استفاده کنید . آنتی بیوتیک را منظم مصرف کنید و برای درد هم استامینوفن استفاده کنید .

مصرف سیگار و مشروبات الکلی تل دو هفته بعد از عمل ممنوع است .

در صورتی که یبوست دارید زیاد راه بروید و ملین استفاده کنید 

تا یک ماه از مصرف نمک تا حد ممکن پرهیز کنید 

مصرف آب و  آب میوه و میوه های تازه و غذای سبک و تازه توصیه می شود .

ماساژ بعد از عمل یکی دو روز بعد از عمل شروع شود .

سعی کنید کمتر در تخت استراحت کنید و بیشتر راه بروید و در اولین فرصت پیاده روی را شروع کنید 

انجام ورزش ماه اول ممنوع است و فقط پیاده روی توصیه می شود . ماه دوم ورزشهای سبک که در شکم زیاد چین ایجاد نکند و از ماه سوم ورزش آزاد می باشد

ویزیتهای بعد از عمل یکی دو روز بعد عمل برای بازبینی پانسمان می باشد و ویزیت بعدی 7 تا 10 روز بعد عمل برای خارج کردن درن (اگر دارید) و ویزیت سه ماه و یک سال می باشد و اگر نیاز بود ویزیت بیشتر گذاشته می شود .

دوران نقاهت پس از عمل لیپوماتیک با ویزر :

یکی دو روز اول درد مختصری دارید که باید مسکن استفاده کنید . دو سه روز اول از محل سوراخ ها و درن ترشحات بیشتر است که مرتب باید پانسمان تعویض شود و بعد از سه روز ترشحات کم می شود 

10 روز تا دو هفته در منزل استراحت کنید برگشت به کار می تواند بعد از دو هفته باشد .

محل جراحی تا مدتی ورم دارد که باید مرتب ماساژ داده شود این ورم در سه ماه اول بیشتر است و بعد از آن به مرور کم می شود و حدود شش ماه تا یک سال طول می کشد تا کامل رفع شود . از اینروی نتیجه نهایی عمل حدود شش ماه تا یک سال بعد عمل مشخص می شود .

همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر به سایت www.rezaey.com  هم مراجعه کنید

دکمه بازگشت به بالا