BMI بی ام آی چیست

BMI بی ام آی چیست ؟

BMI بی ام آی یک اندکس مهم است که تعیین می کند می شود بدون ریسک برای شما عمل پیکرتراشی را انجام داد یا این عمل با ریسک همراه است 

اگر بی ام آی زیر 30 باشد شما مناسب عمل هستید

اگر بی ام آی بین 30 تا 35 باشد با ریسک مختصری می توان شما را عمل کرد.

اگر بی ام آی بالای 35 باشد ریسک عمل برای شما زیاد است و نباید عمل پیکرتراشی انجام دهید .

BMI بی ام آی چیست ؟

بی ام آی اندکس توده بدنی می باشد و نشان می دهد به ازای قد شما چقدر توده بدنی دارید و چقدر باید داشته باشید به عبارتی تعیین می کند به ازای قد فعلی شما الان چقدر گوشت و اسخوان و چربی دارید و مناسب بود چقدر داشته باشید ودر حقیقت پارامتر تناسب اندام می باشد و به شما می گوید به ازای قد فعلی شما خوب است وزنتان چقدر باشد تا چاق محسوب نشوید .

اهمیت BMI در عمل پیکرتراشی در آنجاست که اگر فردی چاقی زیاد یا مفرط داشته باشد هر عمل جراحیی از جمله پیکرتراشی برای وی خطرناک می باشد و ریسک عوارض عمل بالا می رود و باید چاقی از حد خاصی بالاتر نباشد . یعنی هرچه فرد چاق تر باشد ریسک عمل هم بالاتر است . و اگر این چاقی زیاد شود تا عدد BMI را به بالای 35 برساند ریسک عمل آنقدر زیاد می شود که عمل زیبایی ممنوع می شود ! خوب پس افراد خیلی چاق باید چکار کنند؟ افراد خیلی چاق اگر با رژیم و ورزش نتوانستند وزن کم کنند باید عمل های جراحی برداشت قسمتهایی از روده یا معده یا گذاشتن بالون در معده انجام دهند که این عمل ها هم ریسک بالایی دارد اما چون درمانی می باشد بیمار و پزشک  به ناچار ریسک آنها را قبول می کنند اما در اعمال زیبایی این کار ممنوع است .

 

²روش اندازه گیری بی ام آی BMI :

اندازه گیری بی ام آی ساده است وزن خود را به کیلوگرم بگیرید سپس قد خود را به متر بگیرید یعنی اگر قد شما 167 سانت است می شود 1.67  یا اگر 173 سانت هستید می شود 1.73  حالا عدد قد را در خودش ضرب کنید یعنی توان دو قد به متر .

بی ام آی = وزن تقسیم بر قد به توان دو

BMI=weigh/Height²

یا به صورت خیلی ساده قد به متر را که محاسبه کردید و دارید برای محاسبه BMI وزن را بر قد تقسیم کنید دوباره بر قد تقسیم کند عدد حاصله بی ام آی شماست.

فردی با وزن 75 کیلوگرم و قد 167 سانت BMI می شود 26.89 

75:1.67:1.67=26.89

یا فردی با قد 174 سانت و وزن 98 کیلوگرم BMI او می شود 32.3

98:1.74:1.74=32.3

چاقی و لاغری و BMI  به زبان ساده :

زیر 18.5 اگر باشید لاغر محسوب می شوید و باید وزن اضافه کنید .خوش به حالتان : خوردن آزاد!

18.5 تا 25 وزن ایده آل ، تبریک : با همین فرمان برانید!

25 تا 30 اضافه وزن داریم تا دیر نشده یک فکری بکنیم : فعلا کمتر غذا بخوریم!

30 تا 35 چاق هستید زودتر یک فکری بکنید : کمتر بخورید و بیشتر بجنبید!

35 تا 40 خیلی چاق هستید فعلا فکر پیکرتراشی نباشید : تنها فایدش اینه که از سربازی معاف هستید!

بالای 40 خیلی خیلی چاق هستید چاقی مفرط دارید، قضیه از پرخوری گذشته و احتمالا مشکل هورمونی دارید : خدا به خیر گرداند!

 

BMI و پیکرتراشی با ویزر :

عمل پیکرتراشی با ویزر هم مانند بقیه اعمال زیبایی باید بی ام آی زیر 30 باشد تا عمل کم ریسک داشته باشیم . از آنجایی که دستگاه ویزرلیپو دستگاه بسیار ایمنی می باشد و ریسک عوارض عمل از جمله آمبولی در آن بسیار کمتر از بقیه دستگاه ها می باشد افرادی که بی ام آی بین 30 تا 35 هم داشته باشند اگر هیچ مشکل زمینه ای نداشته باشند را نیز می توان مانند BMI زیر 30 پذیرش نمود و عمل کم عارضه ای را برای آنها انجام داد . در نظر داشته باشید افراد با بی ام آی بالای 30 در بقیه روشهای پیکر تراشی افراد با ریسک متوسط محسوب می شوند و فقط با ویزر می توان با ریسک کم پیکرتراشی نمود .

 

دکمه بازگشت به بالا