پیکرتراشی

آمبولی ریوی

خطرناکترین عارضه لیپوماتیک

آمبولی ریوی خطرناکترین عارضه عمل لیپوماتیک می باشد علت آمبولی ریوی معمولا لخته شدن خون در رگهای پا می باشد که این لخته کنده می شود وارد سیستم جریان خون می شود و در انتها وارد ریه ها می شود و در آنجا انسداد ایجاد کرده و مشکلات تنفسی و ریوی ایجاد می کند و کار بیمار به آی سی یو و گاه مرگ می رسد . این عارضه نسبتا شایع می باشد و بسیار خطرناک می باشد . آمبولی ریوی با آمبولی چربی متفاوت می باشد گرچه آمبولی چربی می تواند آمبولی ریوی را ایجاد نماید .

علت اصلی آمبولی ریوی سکون خون و لخته شدن آن می باشد و پیشگیری از آن جریان دادن خون و جلوگیری از سکون خون می باشد و مهمترین عامل پیشگیری از آمبولی ریوی راه انداختن سریع بیمار پس از عمل جراحی و در اولین فرصت می باشد .

در هر جراحی که در حین عمل یا پس از عمل بیمار برای مدت طولانی بدون حرکت باشد سکون خون ایجاد می شود که این سکون خون باعث ایجاد لخته در رگها و کنده شدن لخته و ایجاد آمبولی ریوی می شود . بنا براین در حین عمل طولانی باید از پمپ دی وی تی برای حرکت دادن خون استفاده نمود و پس از عمل به سرعت بیمار را out of bed نمود یعنی از تخت پایین بیاید و راه برود تا خون در پاها ساکن نشود و لخته ایجاد نشود.

عواملی که باعث آمبولی ریوی می شوند عباتند از :

چاقی مفرط

زمان طولانی عمل

مصرف قرصهای ضد بارداری

دیر راه افتادن بعد از عمل

مصرف سیگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا